Avm ve Market Güvenliği

BMK ÖZEL GÜVENLİK HİZMETLERİ olarak; perakende sektörünün önemli unsularından olan AVM ve marketler için gerekli ve zorunlu bir husus olup, özel AVM ve market güvenliği hizmeti alanında profesyonel hizmet vermekteyiz. Özel AVM ve market güvenlik hizmetleri çerçevesinde; İşletmelerin talepleri doğrultusunda AVM ve market işletmesini, personelini, müşteri ve ziyaretçilerini içeriden veya dışarıdan gelebilecek sabotaj, yangın, hırsızlık, yağma, zorla işten alıkoyma gibi her türlü tehdit ve tecavüze karşı korumak üzere gerekli koruyucu önlemler ve geniş çaplı bir güvenlik oluşturarak, AVM ve marketlerin güvenlik, kontrol ve denetiminde BMK ÖZEL GÜVENLİK HİZMETLERİ olarak başarıyla hizmet sunmaktayız.

AVM ve marketçilikte muhtemel güvenlik risklerinin en başında yangın ve hırsızlık olayları gelmektedir. Yangına karşı fiziki kontrollerin yanında elektronik tedbirler alınabilmesine rağmen hırsızlık olayları AVM ve marketlerde çeşitli şekillerde meydana gelebilmektedir.

1.   Çalışanın, kendisi ya da bir başkası için yüksek fiyatlı ürünün fiyat etiketini düşük fiyatlı etiket ile değiştirmesi.
2.   Çalışanın, İş çıkışlarında beraberinde (üzerine giyerek, çantasına koyarak, üstüne gizleyerek vb.) götürmesi.
3.   Merkez depodan tali şubelere sevkiyat yapan araç personelinin ve merkez depocunun araca fazla mal koymak ve güzergâh üstünde bu fazla malın bir başka kişiye aktarılması
4.   Atılacak çöplerin içine malzeme saklanarak bir diğer kişi tarafından çöp toplama/kağıt toplama kılığında değerli malzemelerin çöpten toplanması.
5.   Çalışan personel/personeller tarafından malzemelerim market içersinde yenilmek ya da içilmek suretiyle tüketilmesi.
6.   Müşterinin alarmları soyunma kabinlerinde çıkartarak veya etkisiz hale getirerek üzerine giymesi, ürünü çantasına koyması gibi metotlarla marketten çıkarması.
7.   Müşteri tarafından market içersinde içecek veya yiyecek maddesinin içilerek veya yenilerek tüketilmesi ve kasadan ambalajını geçirmemek suretiyle ödememesi.
8.   Müşterinin yüksek fiyatlı ürünün fiyat etiketini düşük fiyatlı etiket ile değiştirmesi.
9.   Müşterinin market içersinde cep telefonu, cüzdan, kredi kartı ve/veya değerli eşyalarının çalınması.
10.   Otopark bölgesinde araç içinde bırakılan cep telefonu, cüzdan ve/veya değerli eşyalarının çalınması.
11.   Kasa önünde sıra beklerken ve/veya kasa işlemi yapılırken meydana gelen yankesicilik olayları.
12.   AVM ve market içersinde kapkaç olayları.

Bu ve benzeri olaylarla AVM ve marketlerde karşı karşıya kalınabilmektedir. Bunların en aza indirilmesi ve meydana geldiği hallerde failin tespit edilmesi için AVM ve marketlerde başta kamera sistemi olmak üzere bir kısım tedbirler alınması gerekmektedir.

1.   Kamera sistemi konulmalı ve özellikle alkollü içecek reyonları, elektronik ürün reyonları ve tekel maddelerinin bulunduğu bölge başta olmak üzere kasa bölgesi, giriş çıkışlar, ürün sevkiyat kapıları, varsa soyunma kabinleri koridoru ve genel koridorlar mutlaka kontrol altında tutmalı, sürekli kayıt yapmalıdır.
2.   Depo giriş ve çıkışları güvenlik personeli gözetiminde yapılmalıdır.
3.   Çöpler belli saatlerde güvenlik personeli nezaretinde şeffaf poşetler içinde çıkartılmalıdır.
4.   Özel ve değerli eşyalarını kontrolsüz bir şekilde özellikle market arabası içine bırakan müşteriler güvenlik personeli tarafından uyarılmalıdır.
5.   Gerekli durumlarda müşteri fiş, fatura ve alışveriş kontrolü yapılmalıdır.
6.   AradığI ürünleri bulamayan müşterileri market ve ilgili reyon görevlilerine yönlendirilmelidir.
7.   Market içinde devriye hizmeti verilmeli, potansiyel tehdit oluşturan ve şüpheli davranışlarda bulunan kişiler takip edilmelidir.
8.   Kapalı otoparklara LPG li araçların girişine müsaade edilmemeli, otopark bölgesinde devriye atılmalıdır.
9.   5188 sayılı yasadaki görev ve yetkilerin yanı sıra kanundışı durumlarda tutanak tutularak, emniyet birimlerine ihbarda bulunulmalıdır.

Hizmet verilecek bölgede Bekçi Tur Kalemi, Alarm, Kamera, Çalışan personel kart/parmak izi okuyucuları, Araç giriş çıkış bariyer düzenekleri gibi teknolojik tedbirler daha önceden konuşlandırılmış ise firmamızın teknik personeli tarafından görev yapacak personele yerinde eğitim verilerek bu cihazların kullanımında ve takibinde herhangi bir aksaklığın meydana gelmesi engellenir. Bu elektronik güvenlik sistemleri daha önce alınmamışsa, alınması için yönetime tavsiyede bulunulur.

Görev başı yapan personel firmamızın DENETLEME VE DEĞERLENDİRME birimleri tarafından değişik gün ve zamanlarda, habersiz ve sürekli olarak denetlenir ve sonuç raporu tarafınıza mail ile bildirilir.