Eğitim Kurumları ve Okul Güvenliği

BMK ÖZEL GÜVENLİK HİZMETLERİ Okul giriş ve çıkış kontrolü, okul katlarının güvenliği, öğrenci güvenliği ve kontrolü, yangın güvenliği ve dışarıdan yetkisiz kişilerin ve/veya sakıncalı maddelerin okula girişini engelleyici tedbirleri alan, okul güvenliği hizmetlerinde tecrübeli bir güvenlik firmasıdır. Firmamız tarafından yangın, sabotaj, hırsızlık, saldırı, iç huzursuzluk gibi tehditlere karşı tehdit ve güvenlik analizi çıkartılır ve gerekli önlemler alınır. Görev yapacak personel bu analize okul güvenliği eğitimini tamamlamasına müteakip görev yerine sevk edilir.

Okul güvenliğinin sağlanabilmesi için bazı tedbirleri almakta fayda vardır.

1.   Okulun dış çevresinde bulunan yerleşim yerleri ve öğrencilerin gidebileceği umuma açık yerler incelenerek çevre analizi yapılmalıdır.
2.   Çevre duvarları gerekirse çit ile güçlendirilerek dış çevreden tecrit edilmelidir.
3.   Öğrenci giriş-çıkışları ve acil durumlarda tahliyenin güvenlikli ve rahat bir şekilde yapılabilmesi için büyük giriş-çıkışlar yapılmalıdır. Gerektiği durumlarda ambulans, itfaiye gibi büyük araçların kolay girişi-çıkışı için de büyük bir giriş olması tercih edilmelidir.
4.   Özel güvenlik kulübesi içerisini göstermeyen, darbeye dayanıklı, görüş açısı geniş cam olmalıdır.
5.   Okul yönetimi tarafından ziyaretçi giriş-çıkış ve refakatçı talimatnamesi hazırlanmalıdır. Ziyaretçi kapısı ana kapıdan mümkünse farklı olmalıdır. Ziyaretçiler görüşme sonrası okul içine alınmalı, ayrı bir ziyaretçi görüşme odası hazırlanmalıdır.
6.   Tahliye ve çıkış kapıları dışarıdan açılamaz ve dışarıya doğru içeriden açılır biçimde olmalıdır. Bu kapılar, yangın veya diğer acil durumlarda hızlı tahliye için önemlidir.
7.   Okulun ana girişinde bir kamera ve interkom kullanılmalı, kamera kaydı olmalıdır.
8.   Okul saatleri içinde ve sonrasında okula gelen teslimatlar özel güvenlik görevlileri tarafından kayıt altına alınarak, gönderici firmanın adı, teslimatı yapan kişinin adı, tarihi ve geliş ve gidiş zamanları ve araç plaka bilgileri alınmalıdır.
9.   Akşam ve gece saatlerinde binanın içinde personel kalacaksa veya mesai sonrası temizlik yapılırken dahi tüm okul kapıları kapalı ve dışarıdan açılmayacak şekilde muhafaza edilmelidir.
10.   Tüm personel güvenlik konusunda eğitilmelidir.
11.   Kurallara uyma konusunda ve güvenlik stratejileri konularında ebeveynler bilgilendirmelidir.
12.   Ziyaretçi ve öğretmen otopark girişleri; servis araç güzergâh ve indirme-bindirme alanları ile ailelerin çocuklarını bırakmak ve almak için izleyecekleri yol öğrencilerden tecrit edilmiş ve kontrollü giriş çıkış olmalı, olası bir kazaya meydan verilmemelidir.
13.   Saldırı ve şiddet olaylarında sığınma amaçlı kullanılacak odalar ya da sınıflar tayin edilerek, bu bölgelerin diğer bölümlerden farklı olduğunu vurgulayan biçimde boyanmalı (turuncu, yeşil vs.), buralarda acil ihtiyaç gereçleri bulundurulmalıdır.
14.   Pencere yükseklikleri öğrencilerin fiziksel özelliklerine göre ayarlanmalıdır.
15.   Deprem ve olağanüstü hallerde kullanılacak sığınaklar oluşturulmalı, Sağlık odası bulunmalıdır.
16.   Acil hallerde en kısa sürede bina dışına çıkışı sağlamak amacı ile erken uyarı sistemi bulunmalı (alarm sistemi, anons sistemleri ve diafon sistemleri vs.).
17.   Olası bir Yangın durumunda ışıklı yönlendirmeler, acil çıkışlar, yangın merdivenleri, söndürme sistemleri bulunmalıdır.
18.   Engelli öğrenciler veya yaralılar için kolay bir şekilde tahliye etmeye yarayan fiziki düzenlemeler yapılmalıdır.
19.   Işık ve aydınlatma düzenleri yeterli seviyede olmalı. Koridorlar, sınıflar, okul binası ve çevresi aydınlatılmalıdır.
20.   Birçok okul, özellikle yüksek okullar ve diğer büyük tesislerde; Giriş noktaları, Koridorlar ve öğrenci dolaplarının bulunduğu yerleri izlemek ve kaydetmek için güvenlik kameraları, CCTV kullanın. (Okulların güvenlik kameraları ile tam zamanlı izleme için yeterli fonu yok ise, bu gözetim kameraları caydırıcı olarak hizmet verebilir.) Kamera görüntülerini kayıt etmeye yarayan DVR kayıt cihazları kullanılmalıdır.
21.   Okul güvenlik duvarları izinsiz giriş ve çıkışlara karşı korunmalı, yine kaydetme özellikli kamera sistemleri ile gözlemlenmelidir.

BMK ÖZEL GÜVENLİK HİZMETLERİ olarak çocuklarımızın güvenliği her şeyden önemli olması sebebiyle okul güvenlik hizmetleri, gerekli okul güvenlik eğitimini almış uzman kadromuz ile; siz, çocuklarımız ve okulunuz için en profesyonel çözümleri işbirliği içerisinde sağlamaktayız.

Hizmet verilecek bölgede Bekçi Tur Kalemi, Alarm, Kamera, Çalışan personel kart/parmak izi okuyucuları, Araç giriş çıkış bariyer düzenekleri gibi teknolojik tedbirler daha önceden konuşlandırılmış ise firmamızın teknik personeli tarafından görev yapacak personele yerinde eğitim verilerek bu cihazların kullanımında ve takibinde herhangi bir aksaklığın meydana gelmesi engellenir. Bu elektronik güvenlik sistemleri daha önce alınmamışsa, alınması için yönetime tavsiyede bulunulur.

Görev başı yapan personel firmamızın DENETLEME VE DEĞERLENDİRME birimleri tarafından değişik gün ve zamanlarda, habersiz ve sürekli olarak denetlenir ve sonuç raporu tarafınıza mail ile bildirilir.